رفع نیازهای جنسی

تشریح دستگاه تناسلی مردان

دستگاه تناسلی مرد، تولید اسپرم ،سلول هایی که می توانند به تخمک زن متصل شده، نوزاد را به وجود بیاورند، را برعهده دارد. همچنین این دستگاه هورمون های جنسی لازم برای تولید اسپرم و تکامل جنسی در دوران بلوغ را می سازد. اعضای تناسلی مرد از آلت تناسلی، بیضه و کیسه بیضه که بیضه ها در آن آویزان هستند، تشکیل می شوند. هر بیضه حاوی لوله های سمینیفر است که اسپرم می سازند. اسپرم در اپیدیدیم )یک لوله پیچ در پیچ که پشت هر بیضه قرار دارد، نگهداری می شود. یک لوله دیگر به نام وازدفران، هر اپیدیدیم را به یک مجرای انزالی وصل می کند که این مجرا خود به پیشابراه وصل می شود. سه غده یک جفت غده ساخت منی و غده پروستات(، مایعاتی را ترشح می کنند که وظیفه انتقال و تغذیه اسپرم را برعهده دارند؛ این ترشحات همراه اسپرم، مایعی به نام مایع منی را تشکیل می دهند. در طول فعالیت جنسی، بافت نعوظی آلت تناسلی، پر خون شده، آلت تناسلی را دراز و سفت می کند تا بتواند وارد مهبل زن شود. در هنگام ارگاسم، انقباضات عضلانی مایع منی را از طریق هر وازدفران به طرف پیشابراه و خارج از آلت تناسلی می رانند.

 

بخش های خارجی دستگاه تناسلی مردان آلت تناسلی مردانه (Penis):درحالت عادی آلت تناسلی کوچک و شل می باشد ولی پس از تحریک شدن بدلیل جمع شدن خون در رگهای آن به حالت نعوظ در می آید.حالت نعوظ حالتی است که آلت بزرگ و سفت می شود.اندازه آلت مردان د رحالت نعوظ بین 13 تا 18 سانتی متر می باشد.این عضو در مردان به صورت استوانه ای شکل می باشد که از 3 بافت تو درتو تشکیل شده است.این بافتها اسفنجی شکل هستند و درواقع مانند جک های بادی عمل مکنند به اینصورت که حاوی سلول هایی می باشند که در هنگام تحریک جنسی ،با ارسال پیام عصبی و ترشح هورمون های خاص در بخش استوانه ای آلت آب را به خود جذب می کنند و مانند بادکنک های پر از آب به هم فشار آورده و سبب خیزش و نعوظ آلت تناسلی می شوند و بحث درباره این سلول ها تخصصی می باشد پوست آلت هم کاملآً قابل کشش است.بخش های روی تصویر:1) چین خوردگی بیرونی پوست ختنه گاه ( Foreskin's outside fold)2) مجرا ( Meatus)3) حشفه « کلاهک بلوطی شکل » ( Glans)4) لگام آلت تناسلی مردانه (  Frenulum)5) چین خوردگی داخلی پوست ختنه گاه ( Foreskin's inner fold)6) نوار برجسته و  پوسته  ترشح مخاط (Ridged band and mucocutaneous junction)

در مردان ختنه شده بخش های 1 و 5 و 6 وجود ندارد.

کیسه بیضه یا خایه ( Scortum )این عضو از بسیاری مخازن خون و اسپرم تشکیل شده و در واقع کار اصلیش تنظیم حرارت بیضه ها میباشد.بطور معمول در آقایون دو بیضه وجود دارد و به طور طبیعی بیضه سمت چپ بالاتر از بیضه سمت راست است .کیسه بیضه از ماهیچه هایی تشکیل شده که در هنگام گرما شل میشوند و بین بیضه و بدن فاصله می اندازند و در هنگام سرما هم جمع شده و بیضه ها رو به بدن میچسبونن.بدن انرژی زیادی رو صرف ثابت نگه داشتن دمای این منطقه میکند . بخش 7 روی تصویر بخش های داخلی دستگاه تناسلی مردان

 

بیضه ها(testicle):عمل اصلی آنها تولید اسپرم می باشد.با فرا رسیدن زمان بلوغ، ساخت مداوم اسپرم در بیضه ها با سرعت حدود 125 ‌میلیون اسپرم در روز شروع می شود. اسپرم ها در اطراف دیـواره های لوله های سمینیفر تکامـل پیـدا مــی کنند و دم های آنها که آنها را قادر به شنا کــردن مـی کـنند، بـه سمت مرکز لوله ها قرار می گیرند. اسپرم بالغ در یک لوله پیچ در پیچ به نام اپیدیدیم که پشت هر بیضه قرار دارد، نگهداری می شود. سرانجام اسپرم ها یا در طی فعالیت جنسی با انزال بیرون می روند و یا به داخل بدن بازجذب می شوند. در این بخش هورمونهایی مثل تستسترون، هورمون ابتدایی مردانه ، و اسپرمهای ناآماده تولید می شود.درون بیضه توده عظیمی از لوله که Seminiferous Tubules یا لوله منی ساز وجود دارد.  سه غده (دو غده ساخت منی و یک غده پروستات) مایعاتی را ترشح می کنند که وظیفه انتقال و تغذیه اسپرم را برعهده دارند. غده کوپر ، غده پیازی پیشابراهی (Bulbourethral)که در ابتدای برانگیختگی  آب را فراهم می کند تا لوله برون ریز از اسیدها و مواد ادراری پاکسازی بشود.این آب درابتدا حاوی هیچ اسپرمی نیست ولی اگر بعد از یکبار انزال مایع منی همچنان در لوله باقی مانده باشد در دفعاتبعد می تواند اسپرمها را با خودش حمل کند. اپیدیدیم (Epididymis) لوله قطور ماهیچه ای که روی بخش پشتی بیضه خوابیده که اسپرمها را انبار می کند و با انقباض و انبساط اسپرم ها را به پروستات می رساند و اسپرم ها در مایعی به نام منی که پروستات سازنده آن است غوطه ور می شوند این مایع دارای املاح و ویتامینها و مواد قندی زیادی است که از خون گرفته شده است.اگر آمیزش جنسی و هر کاری که سبب خروج منی شود انجام نگیرد این مایع و اسپرم ها به تدریج ازپوست جداره لوله های منی بر جذب خون می شود.

 

محل عجان ، پرینه ، میان دوراه (Perineum)ماهیچه ای  که بین معقد و آلت تناسلی قرار دارد و در واقع هم آلت و هم مقعد راکنترل می کند. 

 

مواردي كه مي توانند بر دستگاه تناسلي مرد تاثير بگذارند.

پسران گاهي مشكلات دستگاه تناسلي را تجربه مي كنند. در ذيل بعضي نمونه هايي از اختلالاتي كه بر دستگاه تناسلي مرد تاثير مي گذارند ذكر مي گردد:

اختلالات كيسه بيضه ، بيضه ها يا اپيديديم

شرايط تاثير گذار بر محتويات كيسه بيضه ممكن است بيضه ها ، اپيديديم يا خود كيسه بيضه را شامل شوند ،

· آسيب بيضه اي . حتي آسيب جزئي به بيضه ها مي تواند درد شديد، كبودي يا تورم ايجاد كند. اكثر صدمات بيضه اي زماني رخ مي دهند كه بيضه ها معمولاً طي ورزش يا بخاطر لگد و ضربه هاي ديگر،‌ آسيب مي‌بيند. پيچش بيضه زماني پيش مي‌ايد كه يكي از بيضه ها بدور خودش مي‌چرخد و جريان خون آن دچار اختلال مي‌شود و معمولا جراحي اورژانس براي رفع آن نياز است.

· واريكوسل : اين حالت در واقع واريس و يا گشاد شدگي سياه‌رگ‌هاي بيضه است. واريكوسلها معمولاً در زمان بلوغ ايجاد مي شوند . آنها معمولاً بي ضرر هستند وليكن در بعضي افراد به بيضه آسيب رسانده يا توليد اسپرم را كم مي كنند.

سرطان بيضه اي : اين بيماري يكي از شايعترين سرطانهاي مردان كمتر از 40 سال مي باشد. وقتي رخ مي دهد كه سلولهاي داخل بيضه بطور غير طبيعي تقسيم مي شوند و تومور ايجاد مي كنند. سرطان بيضه مي تواند به بخشهاي ديگر بدن هم شيوع يابد اما اگر خيلي زود تشخيص داده شود نتيجه درمان عالي خواهد بود. پسران نوجوان بايد ترغيب شوند تا آموزش ببينند از خود معاينه بيضه اي به عمل آورند.

  • اپيديديميت: التهاب اپيديديم لوله هاي مارپيچي كه بيضه ها را با لوله ها مني مرتبط مي سازد. معمولاً بر اثر عفونت بوجود مي آيد مثلا بيماري جنسي مسري كلاميديا و منجر به درد و تورم كنار يكي از بيضه ها مي شود.

  • ورم بيضه : وقتي رخ مي دهد كه مايع در غشاي اطراف بيضه ها جمع آوري مي شود. ورم بيضه ممكن است باعث تورم بيضه شود اما بطور كلي بي درد است . در بعضي موارد ، جراحي براي اصلاح اين وضعيت لازم است .

  • فتق مغبني: وقتي بخشي از روده ها به داخل كشاله ران يا كيسه بيضه ، رخ مي دهد. فتق شبيه برآمدگي يا تروم بخش كشاله ران به نظر مي رسد با جراحي مي توان اصلاحش كرد.

اختلالات آلت تناسلي

اختلالات تاثير گذار بر آلت تناسلي عبارتند از :

· التهاب آلت تناسلي : علائم آن عبارتند از : قرمزي ، خارش ، تروم و درد . بالانيت زماني رخ مي دهد كه سر آلت ملتهب مي گردد. همچنين پوست ختنه گاه در صورت عدم ختنه كودك، مي‌تواند مبتلا به عفونت قارچي و باكترياييگردد.

· نقص پيشابراه پيشين : اختلالي است كه مجراي ادراري زير آلت باز مي شود نه در نوك آن

· تنگي ختنه گاه : تنگي پوست ختنه گاه آلت تناسلي است و در نوزادان و كودكان شايع مي باشد. معمولاً بدون درمان برطرف مي شود. اگر در ادرار كردن مشكلي ايجاد كند ختنه توصيه مي گردد.

· پارافيموزيس : زماني رخ مي دهد كه آلت ختنه نشده پسري جمع مي شود. اما سرجايش بر نمي گردد در نتيجه جريان خون به آلت مختل شده و درد و تورم ايجاد مي گردد. پزشك شايد سعي كند به كمك روغن پوست ختنه گاه را جا بيندازد وليكن چنانچه عملي نشد، ختنه توصيه مي شود.

· اندامهاي تناسلي مبهم : اين حالت زماني رخ مي ده كه كودكي با اندامهاي تناسلي به دنيا مي آيد كه مشخص نيست مذكر است يا مونث . در اكثر پسران بدنيا آمده با اين حالت ، آلت بسيار كوچك است يا اصلاً وجود ندارد اما بافت بيضه وجود دارد. در تعداد كمي از موارد ، كودك داراي بافت بيضه و تخمدان هر دو مي باشد.

· آلت تناسلي كوچك : اين حالتي است كه آلت گرچه مشكل طبيعي دارد اما كوچكتر از حد طبيعي و استاندارد است.

· بيماريهاي جنسي قابل سرايت : عبارتند ازويروس نقص ايمني انسان / سندروم نقص ايمني اكتسابي ، پاپيلوم ويروسي انسان ، سيفليس ، كلاميديا ، سوزاك ، تب خال تناسلي ، و هپاتيت B . اين بيماري‌ها از طريق رابطه جنسي از فردي به فرد ديگر منتقل مي شوند.

اگر كودكي داراي علائمي از مشكل در دستگاه تناسلي اش باشد يا سوالاتي در زمينه رشد و نمو دارد با پزشكش مشورت نماييد . اكثر مشكلات دستگاه تناسلي مرد را مي توان درمان كرد.

 

آیا آلت تناسلی مرد می شکند؟

اگرچه که این مسئله خیلی بندرت اتفاق می افتد اما واقعیت این است که آلت تناسلی مردان می تواند بشکند.اگرچه که این مورد اصلا به شیوه ای که شما فکر می کنید اتفاق نخواهد افتاد.

ما وقتی از شکستن اندامی در بدن مثل پا یا دست صحبت می کنیم در اصل منظور ما از شکستن ، استخوان است اما در آلت مردان استخوانی وجود ندارد.  اگر آلت در حالت خوابده و نعوذ نکرده باشد شما نخواهید توانست آن را بشکنید بمانند مثلا یک گوش. کل کاری که ممکن است اتفاق بیافتد این است که آن را خراش دهید ، ببرید یا بپیچانید اما شکستن اتفاق نخواهد افتاد.

اما زمانیکه آلت نعوذ کرده باشد کاملا سفت و مانند یک استخوان می گردد.این بخاطر 3 تیوپی است که در آن وجود دارد و از خون پر خواهد شد.در این زمان اگر شما کاری انجام دهید که حرکت و یا فشار نا گهانی باشد ین تیوپها می توانند بشکنند و در واقع نه اینکه بشکنند اما اسیب خواهند دید و توانایی خود را از دست خواهد داد. یک چنین چیزهایی در مطبهای پزشکی گزارش گردیده است که بخاطر عواملی همچون کارهای عجیب و غریبی که بعضی ها انجام می دهند و یا مثلا زن تصمیم گرفته بروی آلت بپرد و هدف خود را پیدا نکرده! اتفاق افتاده است.

چنین  موردی ، امری بسیار دردناک است و احتیاج به مراقبت پزشکی فوری دارد.متاسفانه براحتی نیز درمان نمی گردد و حتی افرادی که درمان شده اند نیز در زمان نغوذ دچار درد و یا درون ریزیهای داخلی ممکن است بشوند و همچنین آلت دیگر ان قدرت و نعوذ اولیه را نخواهد داشت و توام با درد خواهد بود.خوشبختانه این امر موردی نادر است!

 

 

تمريناتي براي بزرگ كردن وكلفت كردن آلت مردان

View Image
علل زخمها :
* سفلیس اولیه (primary syphilis) : یک زخم مدور بدون درد در آلت تناسلی و یا کیسه بیضه است . علت آن باکتریی به نام pallidum Treponema  میباشد که جز باکتریهای مقاربتی است . از علائم اولیه سفلیس، زخمی به نام شانکر می باشد. شانکر ده روز تا سه ماه بعد از آلودگی ایجاد می شود . ظهور شانکر اغلب در قسمتی از بدن است که در تماس با زخم شریک مقاربتی آلوده بوده است که شامل آلت مردانه و زنانه ، مدخل رحم ، زبان ، لبها و دیگر اعضای بدن می باشد
- شانکروئید (chancroid) ، گرانولوما اینگوئینال (granuloma inguinale) ، لنفوگرانولوما ونروم (lymphogranuloma venereum) : زخمهای خاص مناطق گرمسيري هستند که در مردان با سابقه تماس مقاربتی مشکوک روئیت میشود .
* شانکروئید یا شانكر نرم (آتشك) يكي از بیماریهای مقاربتی است كه عامل آن باكتری هموفیلوس دو كـره‌ای (Hemophilus Ducreyi) است . اولین تظاهر آن بشکل یک جوش کوچک التهابی است که بعد از دو تا سه روز تبدیل به پوسچول شده و بعد به زخم تبدیل میشود. ضایعه حاشیه مشخصی دارد ، متموج نیست و دردناک میباشد.
* گرانولوما اینگوئینال توسط باکتری granulomatis Calymmatobacterium ایجاد می شود . گسترش بیماری عمدتا از طریق مقاربت از طریق واژن و یا مقعد و به ندرت از رابطه مقاربتی دهانی است. در حدود نیمی از مردان و زنان مبتلا ، ضایعات در ناحیه مقعد ایجاد میشود . در این بیماری برجستگی های قرمز رنگ کوچک ، سفت ، روی آلات تناسلی یا اطراف مقعد ظاهر می شوند . برجستگی ها به تدریج به بافت گرانوله تبدیل شوند . آنها معمولا بدون درد هستند و به آسانی موجب خونریزی میگردند .
* لنفوگرانولوما ونروم بیماری مزمن عفونت سیستم غدد لنفاوی ناشی از سه نوع مختلف باکتری تراکوماتیس کلامیدیا (Chlamydia trachomatis) است. گسترش باکتری از طریق تماس مقاربتی است و در مردان بیش از زنان رایج است . عوارض بیماری می تواند چند روز تا یک ماه بعد از تماس با باکتری ها آغاز شود . طی آن زخم کوچک بدون درد در اندام تناسلی و نیز تورم و قرمزی پوست در ناحیه کشاله ران و همچنین تورم غدد لنفاوی کشاله ران روئیت میشود . در افرادی که مقاربت از مقعد داشته اند خونریزی یا خروج چرک از مقعد رخ میدهد و  اجابت مزاج دردناک دارند .
* سرطان آلت تناسلی (penile cancer) یا سرطان سلول سنگفرشی (squamous cell carcinoma)  : ممکن است بدون درد ، و به شکل زخم نامنظم تناسلی ظاهر می شود . سرطان آلت تناسلي يک شکل نادر سرطان است و وقتي اتفاق مي افتد که سلول هاي غير طبيعي در آلت تناسلي تقسيم و رشد غير قابل کنترلي دارند . اغلب تومورهاي خوش خيم (غير سرطاني) ممکن است پيشرفت کرده و سرطاني شوند.
* بیماری تب خال تناسلی (Herpes simplex) : عبارت‌ است‌ از یك‌ عفونت‌ ویروسی‌ ناحیه‌ تناسلی‌ كه‌ از راه‌ آمیزشی‌ انتقال‌ می‌یابد. از جمله‌ نواحی‌ كه‌ امكان‌ درگیری‌ آنها وجود دارد عبارتند از مجرای‌ تناسلی‌، گردن‌ رحم‌، ران‌ها، و آلت‌ تناسلی‌. در این عارضه تاول‌های‌ دردناك‌ بر روی پوست بوجود میاید . عفونت غالباً به صورت دوره‌ای ایجاد می‌شود و زخم‌های بدمنظره و دردناکی ایجاد می‌کند .
* سفلیس ثانویه (Secondary syphilis) : لکه های پوستی با زخم قهوه ای ، نشانه مرحله مزمن سفلیس می باشد. این لکه های پوستی معمولا سه تا شش هفته بعد از ظهور شانکر در پوست بدن پدیدار می شود. این لکه ها امکان دارد کل بدن را درگیر کند . به علت حضور باکتری فعال در زخم ها هرگونه تماس مقاربتی یا غیرمقاربتی  منجر به انتشار عفونت می شود . لکه های پوستی در طی چند هفته یا ماه خود بخود بهبود می یابد .
*زخم آفت (Aphthous ulcers) : اینها زخم های کوچک ، کم عمق و دردناکی هستند که شایع ترین آن در دهان ظاهر میشود ، اما همچنین می تواند بر آلت تناسلی مرد نیز اثر گذارد . آفت يك بيماري دردناك و عودكننده هست كه معمولا“ بعداز 14-10 روز به طورخودبخود بهبود مي يابد ، اين بيماري به طور تيپيك از بچگي يا جواني شروع ميشود كه ممكن است با افزايش سن كاهش يافته و يا از بين برود . آنها مسری نیستند و علت آنها ناشناخته است .
* پمفیگوس (Pemphigus) : این عارضه معمولا بیش از ناحیه تناسلی به سایر نقاط بدن تاثیر می گذارد و غالبا از دهان شروع میشود . ممکن است در آلت تناسلی مرد نیز روئیت گردد . وجه مشخصه این بیماری از نظر بالینی تاول هایی است که از جدا شدن سلول های اپیدرم از هم بدلیل آسیب دیدگی یا غیر طبیعی بودن ماده بین سلولی حاصل میشود  .
* بیماری بهجت (Behçet’s disease) : اختلال التهابی در پوست ، مفاصل ، اعصاب ، چشم ها و دیگر قسمتهای بدن است . در این عارضه  زخم بزرگ ، عمیق و دردناک در آلت تناسلی و کیسه بیضه روئیت میشود اما همواره با زخم دهان همراه است . بهجت یک اختلال چند سیستم است . علت این بیماری مبهم می باشد . این سندرم یک بیماری اتوایمبون خودایمنی محسوب می شود  . وجود آفت های عود کننده دهانی جزء لاینفک سندرم بهجت است . این آفت ها یک تا دو هفته پدیدار میشوند و بدون جای زخم از بین میروند . در این عارضه زخم های تناسلی ، عفونت های چشمی و ضایعات پوستی بصورت لخته های داخل عروق زیر جلدی ، افزایش حساسیت پوستی نیز دیده می شود .
* سندرم ریتر (Reiter’s syndrome) : اختلالی است که باعث ظهور ورم مفاصل ، قرمزی چشمان  و علائم ادراری میشود . علاوه براین سه علائم ، زخم های پوستی نیز ممکن است در هر جای بدن شخص ظاهر گردد . زخم های کوچک و بدون درد ممکن است و در سر آلت تناسلی مرد ، سقف دهان و یا زبان پدیدار شود.
دلیل نگارش این مطلب بخاطر سئوالات عزیزانی بود که با شرحی کوتاه از بیماری خود ، میخواستند دلیل بیماری خود را به شکل آنلاین بدانند . امیدوارم دوستان دریافته باشند که بیماریهای پوستی آلت تناسلی آقایان متنوع است و بهترین راه ، عدم خجالت و مراجعه به یک متخصص پوست و امراض مقاربتی است .
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 9:17  توسط فرشید  |